Ana içeriğe atla

Ucuz tripoda ucuz tamir


ICONIC T-130

İhtiyaçların sonu hiç gelmez, bu yüzden karşılığını bütçemize göre ya da razı geldiğimiz kadar vermeye çalışırız. Ama çözümün verimli olması için gereken fiyat/performans oranını, sırf düşük maliyetli olduğu için, aldığımız bir üründe beklediğimiz gibi bulamayabiliriz.

Ve genelde ürün tam ihtiyaç duyulduğu anda, çoktan performansının doruklarından aşağı inmiş olur, hatta deniz seviyesine kadar. Dolayısı ile ek çözümler ek ihtiyaçlar tekrar hasıl olmaya başlar. İşte benim de ucuz olduğu için ve amatör manada kullanmak üzere satın aldığım bu tripod ile yaşadığım bir sorun oldu. Çözümü kendimce tamir yaparak buldum. Değer miydi? Kesinlikle... Karşınızda: Iconic T-130.

Problemimiz tripod üzerinde tilt hareketini yapmaya yarayan kolun ucundaki vidanın yalama olması ve kamerayı sabit tutamamasıdır.

Tilt kolu

Tripod başlığı

Çözüm ne olabilir? Yeni bir tane almak hele ki ürünün fiyatına bakılırsa makul olabilir. Ben dediğim gibi tamir etme yolunu seçtim.

Yapmam gerekenin ise tilt kolunu ve karşılığı olan somunu yerinden çıkartarak yerine yeni bir set takmak olduğuna karar verdim. Tabi ki orjinal bir kol bulamam, dolayısı ile daha önceden başka bir sebepten dolayı sanayiden aldığım 5 mm lik gijon vida ve uygun somun ve pulun bu iş için uygun olduğunu düşündüm.

5mm Gijon Vida ve somun

Buraya kadar her şey mümkün görünüyor. O halde devam edelim. Demir testere ağzı ile elimdeki gijon vidadan yaklaşık 7 cm uzunluğunda bir parça kesiyorum. Daha sonra, tripod kafasında daha önceden tilt kolunun takıldığı orjinal somunu yerinde bırakarak arkasına elimdeki gijon vidaya uygun olan somunu yerleştiriyorum. Bunun nedeni yeni somunun boyutunun, önceki orjinal somunun oturduğu yuvaya küçük geleceği içindir. Ayrıca orjinal somunun arkasına koyarak ona destek oluyoruz, çünkü yeni yapacağımız tilt hareketini sabitleyecek kolu sıktıkça, bu yeni koyduğumuz somunun sabit kalması gerekir. Ufak bir ayrıntı, yeni somunu yerleştirirken biraz zorlanabiliriz, ben elimdeki maket bıçağını kullanarak yerleştirmeye çalıştığımız yeri biraz genişlettim.

Orjinal somun arkasında yeni aldığımız somun

Kuvvetli yapıştırıcı

Sıra geldi son hamlemize; gijon vidamızı yeni oturttuğumuz somunu yarı kavrayacak kadar yerleştiriyoruz, çünkü sıkma yapmamız için somun arkasında gijon vidanın hareket edebileceği kadar pay kalması gerekiyor. Vidanın diğer tarafında açıkta kalan ucuna bir pul ve ikinci bir somun yerleştiriyoruz, ikinci somunu bir süper yapıştırıcı ile yapıştırıyoruz. Böylece bir nevi mengene yapmış olduk. Tüm bunların sonucu olarak, tilt kolunu sıkınca tripod kafasındaki halkayı sıkmış olacağız. Dolayısı ile tilt eğilimi sabitlenmiş olacaktır.  Gijon vidamızın ucunu da geriye doğru kıvırırsak elimizle rahatça kontrol edebiliriz. İşte yeni bir tilt kontrolümüz oldu.

Son hali

Bu kadar uğraşmaya değdi mi? Zaman kaybı mıydı? Doğrusu ben yaparken keyif aldım....

Kaynağınız açık, malzemeniz bol olsun :)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde pratik cam şişe kesme yöntemi

Görsel: Jacek Reszko
Cam şişe bir ambalaj çeşidi olarak hayatımızda önemli bir yer tutar, gerek sağlıklı olmaları ve gerekse estetik bir görünüme sahip olmaları cam şişeleri neredeyse vazgeçilmez yapmaktadır.
Peki kullandıktan sonra çöpe atmak yerine cam şişeleri başka amaçlar için kullanabilir miyiz? Bu sorunun yanıtı evet olacaktır. İnternet üzerinde eminim aydınlatma, dekorasyon, saksı vb. bir çok örnek ile karşılaşmışsınızdır. Eğer henüz böyle bir uygulama ile karşılaşmadıysanız aşağıda birkaç çalışma görebilirsiniz.Peki evde kendimiz bu şekilde düzgün bir kesme işlemini nasıl yapabiliriz. Aslında denenmiş bir çok teknik mevcut. Ortak nokta ise cam kesme kalemi ile düz bir şekilde şişe üzerinde çizik oluşturabilmek. Daha sonra çizik kısım ısıtılıyor. Isıtma işleminden sonra ise buzlu su içeren bir kaba daldırılıyor. Sonuç olarak çizik vasıtası ile oluşturulan hat boyunca şişe kırılıyor. İlk etapta oluşturulan çizgi düz olduğu için kırma işlemi de düz bir kesik sağlıyor. Cam şişe üzer…

Epoksi İle Buzdolabı İçin Magnet Yapımı

Buzdolabı şüphesiz yiyeceklerimiz için vazgeçilmez yerleden birtanesidir. Ancak çok önemli bir diğer özelliği de metal kapağıdır. Neden mi? Çünkü kullanımda olup da tamamen boş bir buzdolabı kapağı görmedim ben daha. En azından üzerinde yakınlardaki bir pizzacının, halı yıkamacının ya da bir taksi durağının telefonunun olduğu bir magnet yapıştırılmıştır. Şahsen ben severim bu tip ufak detayları. Bazı magnetlerde ise ziyaret ettiğimiz yerlerin hatıralarını yaşatmaya çalışırız.

Bir de epoksi reçine dünyası var. Çeşitli renk ve desenlere sahip objelerin veyahut kaplamaların üretilebildiği hoş bir uğraş. Burada epoksi ve sertleştirici karışımının nasıl yapıldığına ve uygulandığına değinmeyeceğim. Sadece epoksi ile buzdolabı magneti yapmak için basit bir fikir paylaşmak istiyorum.

Nereden esti derseniz, ŞOK marketten bulduğum bir silikon kurabiye kalıbı bu fikri üretmeme sebep oldu.


Üzerinde çeşitli hayvan figürlerinin olduğu çok güzel mavi renkli bir kalıp. Bütün figürler aynı yerde oldu…

Plastik değerli midir?

Görsel: rawpixel
Plastik ne ifade ediyor... Geri dönüştürmesi güzel bir amaç, ancak plastik atıkların geri dönüştürülmesi ile günlük yaşantımızda kullanabileceğimiz pratik ürünler elde edilebilir mi?

Önceki yazımda Litterati adındaki bir uygulamadan bahsetmiştim. Amacı çevre duyarlılığı oluşturarak, küresel bir topluluk oluşturmak idi. Aynı şekilde, insanları bağımsız olarak bir araya getiren, bir başka platform olan maker cities platformu da aynı konsept ama farklı bir amaca sahiptir. Bu yazıda ise yukarıdaki paragrafta kısaca değindiğim bir topluluktan bahsetmek istiyorum.

Amaç plastik kirliliğine çözüm bulmak. Yöntem ise plastik atıkları geri dönüştürmeye yarayacak araçlar dizayn ederek, tasarımları ücretsiz olarak paylaşmak. Aslında güzel bir yöntem, çünkü geri dönüşüm denilince akla koca koca tesisler geliyor. Ancak burada dizayn edilen araçlar, hem herkesin yerel olarak kolaylıkla imalatını sağlayabileceği hem de mekan olarak atölye boyutlarında kullanılabilecek türden.

Söz konu…