Ana içeriğe atla

Şerit metre tamiri


Bir şeyleri tamir etmeyi seviyorsak, herhangi bir bozulma ya da arıza durumunda, gidip yenisini almayız. Bunun eşyamızın pahalı ya da ucuz olması ile ilgisi yoktur. Eğer siz de "kendin yap" dünyasının bir üyesi iseniz sadece tamir etmeye çalışırsınız ve bundan zevk alırsınız.

Aşağıda bir şeritli metrenin tamirini paylaştım. Kısaca, şeridi açtığımız zaman geri sarmasını sağlayan ve gerili durumda olan yay mekanizmasını yerinde tutan, plastik bir parça kırılmıştı. Şeridi açmaya çalıştığımızda sıkışma yapıyor ve bir şekilde açabilirsek geri sarım yapmıyordu. Normalde şeridi açar, ölçme işlemimizi yapar ve kilidi bıraktığımızda da şerit otomatik olarak metre kabının içine geri sarılır. Ancak el ile bile geri sarım yapamıyorduk.

Açılmış şerit metre

Şerit metreyi sökmeye ve içinde kırılmış olan parçaları temizlemeye karar verdim. Sarım mekanizmasının ortasındaki rod kırılmıştı, ancak siyah tamburun içindeki yuva sağlam durumda idi. El ile sarım yapmak istiyordum, dolayısı ile siyah tamburun ortasına sıkıştırabileceğim bir parça aramaya başladım. Malzemelerimi karıştırırken, kalorifer peteklerinden hava almaya yarayan kelebeklerden buldum, nam-ı diğer: purjör anahtarı, ve bingo! Mükemmel uyum... Doğrusu biraz şaşkınlık yaşadığımı ifade etmem gerekir.

Purjör anahtarı yerinde

Geriye kalan, her şeyi tekrar vidalamak ve monte etmek. Modifiyem olan purjör anahtarını ise, elimiz ile kontrol etmek için kelebeğini dışarıda bırakmak gerek. Bunun için de yeşil kapaklardan bir tanesinin ortasında delik açtım. Siyah tambur içinde olan kısmı sabitlemek için de kuvvetli yapıştırıcı kullandım. Ve finalde, çöpe gitmek yerine, ufak bir eksiklikle, tekrar kullanılabilir bir eşyaya dönüştü. Otomatik değil de el ile manuel geri sarım yapılabiliyor...

Uğraşmaya değdi mi? Tabii ki... Tamir ettim :)

Manuel metre

Kaynağınız açık, malzemeniz bol olsun...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde pratik cam şişe kesme yöntemi

Görsel: Jacek Reszko
Cam şişe bir ambalaj çeşidi olarak hayatımızda önemli bir yer tutar, gerek sağlıklı olmaları ve gerekse estetik bir görünüme sahip olmaları cam şişeleri neredeyse vazgeçilmez yapmaktadır.
Peki kullandıktan sonra çöpe atmak yerine cam şişeleri başka amaçlar için kullanabilir miyiz? Bu sorunun yanıtı evet olacaktır. İnternet üzerinde eminim aydınlatma, dekorasyon, saksı vb. bir çok örnek ile karşılaşmışsınızdır. Eğer henüz böyle bir uygulama ile karşılaşmadıysanız aşağıda birkaç çalışma görebilirsiniz.Peki evde kendimiz bu şekilde düzgün bir kesme işlemini nasıl yapabiliriz. Aslında denenmiş bir çok teknik mevcut. Ortak nokta ise cam kesme kalemi ile düz bir şekilde şişe üzerinde çizik oluşturabilmek. Daha sonra çizik kısım ısıtılıyor. Isıtma işleminden sonra ise buzlu su içeren bir kaba daldırılıyor. Sonuç olarak çizik vasıtası ile oluşturulan hat boyunca şişe kırılıyor. İlk etapta oluşturulan çizgi düz olduğu için kırma işlemi de düz bir kesik sağlıyor. Cam şişe üzer…

Epoksi İle Buzdolabı İçin Magnet Yapımı

Buzdolabı şüphesiz yiyeceklerimiz için vazgeçilmez yerleden birtanesidir. Ancak çok önemli bir diğer özelliği de metal kapağıdır. Neden mi? Çünkü kullanımda olup da tamamen boş bir buzdolabı kapağı görmedim ben daha. En azından üzerinde yakınlardaki bir pizzacının, halı yıkamacının ya da bir taksi durağının telefonunun olduğu bir magnet yapıştırılmıştır. Şahsen ben severim bu tip ufak detayları. Bazı magnetlerde ise ziyaret ettiğimiz yerlerin hatıralarını yaşatmaya çalışırız.

Bir de epoksi reçine dünyası var. Çeşitli renk ve desenlere sahip objelerin veyahut kaplamaların üretilebildiği hoş bir uğraş. Burada epoksi ve sertleştirici karışımının nasıl yapıldığına ve uygulandığına değinmeyeceğim. Sadece epoksi ile buzdolabı magneti yapmak için basit bir fikir paylaşmak istiyorum.

Nereden esti derseniz, ŞOK marketten bulduğum bir silikon kurabiye kalıbı bu fikri üretmeme sebep oldu.


Üzerinde çeşitli hayvan figürlerinin olduğu çok güzel mavi renkli bir kalıp. Bütün figürler aynı yerde oldu…

Plastik değerli midir?

Görsel: rawpixel
Plastik ne ifade ediyor... Geri dönüştürmesi güzel bir amaç, ancak plastik atıkların geri dönüştürülmesi ile günlük yaşantımızda kullanabileceğimiz pratik ürünler elde edilebilir mi?

Önceki yazımda Litterati adındaki bir uygulamadan bahsetmiştim. Amacı çevre duyarlılığı oluşturarak, küresel bir topluluk oluşturmak idi. Aynı şekilde, insanları bağımsız olarak bir araya getiren, bir başka platform olan maker cities platformu da aynı konsept ama farklı bir amaca sahiptir. Bu yazıda ise yukarıdaki paragrafta kısaca değindiğim bir topluluktan bahsetmek istiyorum.

Amaç plastik kirliliğine çözüm bulmak. Yöntem ise plastik atıkları geri dönüştürmeye yarayacak araçlar dizayn ederek, tasarımları ücretsiz olarak paylaşmak. Aslında güzel bir yöntem, çünkü geri dönüşüm denilince akla koca koca tesisler geliyor. Ancak burada dizayn edilen araçlar, hem herkesin yerel olarak kolaylıkla imalatını sağlayabileceği hem de mekan olarak atölye boyutlarında kullanılabilecek türden.

Söz konu…