Ana içeriğe atla

Artık malzemelerden kalemlik yapımı


Lafa kek üzerinden giriş yapalım. Diyelim ki canın browni kek çekti, gittin bakkaldan ya da marketten aldın. Reklamlardaki gibi gece yarısı bir kucak dolusu toplamak yerine, 9 lu paket şeklinde satılan ambalajı tercih ettin. Daha pratik olduğu için olabilir. Hazır markete gitmişken de evde kağıt havlu stoğunun bittiğini hatırladın. Ama not almadın. Çünkü masanın üzerinde bir kalemlik yoktu. Kalemlerin evin herhangi bir köşesinde olabilir :)

Demek ki bir browni uğruna insan sokağa çıkabiliyormuş. Hadi çıktın aldın geldin eve, bir güzel de yedin. Ağzını da kağıt havlu ile sildin. Peki sonra? Bu kadar kaloriden sonra bir şey üretmek lazım değil mi?

Kağıt havlu rulolarından kalemlik yapmak

Basit bir proje, belki küçük arkadaşlarımızın el becerilerini geliştirmek için uygulanabilir. Kullanılan malzemeler üç adet kağıt havlu rulosu, bir adet 9'lu browni kek ambalajı, bu ambalajın sığabileceği artık bir kutu ve tabii ki şampiyonumuz sıcak silikon tabancası.
Benim şansıma ne zamandır sakladığım yapısı sağlam bir kutuyu kullandım. Browni ambalajı ise bu kutu içine ufak kırpmalar ile sığabilecek ölçüdeydi. Ama kutu kısmı sonradan da yapılabilir kanımca. Neden illa browni derseniz, bu ambalajı kalemlik için taban malzemesi olarak kullandım. Malzeme plastik, yani kalem uçları zamanla aşındırma yapamayacaktır.
Daha sonra kalemlerimizin boy boy olabileceğini düşünerek kağıt havlu rulolarımızı 3 farklı boyda kesiyoruz. Ben 4 cm, 8 cm ve 10 cm lik boylara ayırdım. Zaten kalemlik tabanı olarak kullandığımız ambalaj içinde de bir derinlik olduğundan dolayı, yeteri kadar mesafe kalıyor. Rulo daire şeklinde olduğu için düzgün bir kesim için maket bıçağı kullandım. Cetvel ile rulo yüzeyinde ölçümüzü bir tane nokta değil de kısa aralıklarla noktalar dizisi şeklinde belirlersek bıçak ile takip etmesi kolay oluyor.

Tabanı ve kalemlik için yaptığımız yuvaları sağlamlaştırmak için sıcak silikon tabancasından faydalanabiliriz.


Son olarak tek yapmamız gereken içine kalemlerimizi koymak olacaktır. Etrafına belki ufak süslemeler ile hayal dünyası yansıtılabilir. Ya da arka tarafına belki A5 boyutta kağıtları tutabileceğimiz dikey bir bölme eklenebilir. Elimizde varsa ve evde genelde yerlerde dolaşıyorsa, sürpriz yumurtalardan çıkan minik oyuncakları kutunun kenarlarına iliştirebiliriz.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde pratik cam şişe kesme yöntemi

Görsel: Jacek Reszko
Cam şişe bir ambalaj çeşidi olarak hayatımızda önemli bir yer tutar, gerek sağlıklı olmaları ve gerekse estetik bir görünüme sahip olmaları cam şişeleri neredeyse vazgeçilmez yapmaktadır.
Peki kullandıktan sonra çöpe atmak yerine cam şişeleri başka amaçlar için kullanabilir miyiz? Bu sorunun yanıtı evet olacaktır. İnternet üzerinde eminim aydınlatma, dekorasyon, saksı vb. bir çok örnek ile karşılaşmışsınızdır. Eğer henüz böyle bir uygulama ile karşılaşmadıysanız aşağıda birkaç çalışma görebilirsiniz.Peki evde kendimiz bu şekilde düzgün bir kesme işlemini nasıl yapabiliriz. Aslında denenmiş bir çok teknik mevcut. Ortak nokta ise cam kesme kalemi ile düz bir şekilde şişe üzerinde çizik oluşturabilmek. Daha sonra çizik kısım ısıtılıyor. Isıtma işleminden sonra ise buzlu su içeren bir kaba daldırılıyor. Sonuç olarak çizik vasıtası ile oluşturulan hat boyunca şişe kırılıyor. İlk etapta oluşturulan çizgi düz olduğu için kırma işlemi de düz bir kesik sağlıyor. Cam şişe üzer…

Epoksi İle Buzdolabı İçin Magnet Yapımı

Buzdolabı şüphesiz yiyeceklerimiz için vazgeçilmez yerleden birtanesidir. Ancak çok önemli bir diğer özelliği de metal kapağıdır. Neden mi? Çünkü kullanımda olup da tamamen boş bir buzdolabı kapağı görmedim ben daha. En azından üzerinde yakınlardaki bir pizzacının, halı yıkamacının ya da bir taksi durağının telefonunun olduğu bir magnet yapıştırılmıştır. Şahsen ben severim bu tip ufak detayları. Bazı magnetlerde ise ziyaret ettiğimiz yerlerin hatıralarını yaşatmaya çalışırız.

Bir de epoksi reçine dünyası var. Çeşitli renk ve desenlere sahip objelerin veyahut kaplamaların üretilebildiği hoş bir uğraş. Burada epoksi ve sertleştirici karışımının nasıl yapıldığına ve uygulandığına değinmeyeceğim. Sadece epoksi ile buzdolabı magneti yapmak için basit bir fikir paylaşmak istiyorum.

Nereden esti derseniz, ŞOK marketten bulduğum bir silikon kurabiye kalıbı bu fikri üretmeme sebep oldu.


Üzerinde çeşitli hayvan figürlerinin olduğu çok güzel mavi renkli bir kalıp. Bütün figürler aynı yerde oldu…

Oyun ve gelecek hayali: Maker Cities

İnternetin gelişmesi ile birlikte birçok site ve birçok farklı yapıda sistem hayatımıza hızlı bir şekilde giriş yaptı. Grafik olarak çok farklı boyutlara gelen oyun çeşitleri ve yapılmakta olan farklı tarzda programlar, bizleri her zaman şaşırtmaya devam etti. Bu yazıda konsept olarak hoşuma giden ve dikkat çekmeyi başaran bir oyundan bahsetmek istiyorum. Yapısı diğerlerinden daha farklı olan bu "maker cities" ne? Nasıl bir oyun?
Geleceğini hayal et, paylaşWeb sitesi üzerinde oynanan ve üyelik gerektiren bu oyunda, insanlar yaşadığı ortamda gelecek nasıl olmalı üzerine birlikte düşünüp bir hayali paylaşıyorlar. Oyunun asıl amacına bakıldığında, tamamen toplumun kendi geleceğini oluşturmasına yönelik yapılmış gibi duruyor. Neden hayali derseniz, site üzerinde hakkında kısmında yazdığına göre, geleneksel analitik yaklaşımların aksine, bazen yaratıcı yaklaşımların geliştirilmesinin, düşünce kalıplarımızın aşılmasının, iyimser yaklaşımların oluşturulmasının ve harekete geçmenin e…