Ana içeriğe atla

Çöp farkındalığı ve Litterati uygulaması


Atıklarımız ya da artıklarımız, eğer düzgün yönetilmez ise ortaya çöp problemi çıkıyor malum. Çoğu zaman dikkat etmeden ortaya çıkardığımız bu problem konusunda, farkındalık oluşturmak isteyen Litterati uygulaması, hem pratik hem de amacına uygun olmuş bence.

Şu an için popüler olan, fotoğraf çekerek paylaşım yapma alışkanlığımız üzerine bir kurgu yapılmış. Çekilen fotoğraflar üzerine, etiketler ekleyerek, bilgi derinliği de sağlanabiliyor. Fotoğraf çekerken aynı zamanda konum bilgisi de alındığı için, küresel çapta nerede, ne kadar çevre kirliliğine neden olan çöp atıldığını araştırmak üzere yapılmış. Etiketlemenin bir amacı da kirlilik oluşturan çöplerin hangi markaların ambalajı olduğunun ortaya konulması.

Artık dünyaya kendi gözlerimiz ile değil de, mobil aygıtlarımızın kameraları ile baktığımız günümüzde, problemlerin de bu platformlar üzerinden farkettirilmeye çalışılması, gayet mantıklı geliyor.

Litterati

Litterati uygulaması hakkında

Uygulamayı hem Google Play üzerinden hem de AppStore üzerinden indirebilirsiniz, ayrıca resmi sayfasını da inceleyebilirsiniz. Kullanım 13 yaş üstü olarak kısıtlandırılmış. Ayrıca istenen izinler arasında kamera ve konum erişimi var. Uygulamaya üye olup açtığınızda detaylı bir açıklama karşımıza çıkıyor, burada hangi bilgileri ne için topladıklarına dair ve kullanıcı haklarına dair çeşitli bilgiler veriliyor. Son aşama olarak kabul edip etmediğinizi soruyorlar.

Uygulama sosyal bir eylem olarak planlandığı için kullanıcıların şehir, ülke ve tarih gibi paylaşım detayları analizlerde yer almaktadır. Arka planda gerçekleştirilen istatistiki bilgiler ile en çok hangi etiketlerin paylaşıldığı ve en aktif ülkelerin listesi çıkarılmaktadır.

Bir diğer özelliği ise, isterseniz bir klüp başlatabilmeniz ya da var olan bir klübe üye olabilmeniz. Klüp mantığının arkasında ise, herhangi bir bilginin toplanmasında katkıda bulunanlara, atıf yapılmasının klüp seviyesinde olması. Bence bu, bir bakıma genel kurguya uyuyor, bireyselden ziyade yerel topluluklar teşvik ediliyor ve topluluk olmanın getirdiği güdülenme amaçlanıyor.

Üye olmak için e-posta hesabı ya da Facebook hesabı kullanılabiliyor. Şu an için dil olarak sadece İngilizce destekleniyor.

Küresel kirlilik ve çöp

Uygulamanın Google Play kısmındaki açıklamasına göre, kullanıcıları çevreden topladıkları çöplerin fotoğraflarını çekip, etiketleme yaparak, yaptıkları katkı ile motive ediyor. Dünya çapında diğer kullanıcıların topladığı çöpleri, konum bilgisi ile beraber takip ederek, en aktif klüpleri ortaya çıkarıyor. Ayrıca kullanıcıların etiketlemeleri üzerinden en çok rastlanan marka ve ürünler belirleniyor.

Topladıkları bu bilginin, kurum ve kuruluşların daha çevreci ve sürdürülebilir çözümler üretmesi için kullanılacağı belirtiliyor.

Dünya çevre günü sayfasında belirtildiğine göre, proje Birleşmiş Milletler Çevre Programı ile Litterati isimli veri bilimi (data science) üzerine çalışan bir firmanın ortak ürünü.

Buradaki çöplerden kasıt, daha çok yiyecek ve içecek ambalajları, sigara izmaritleri ve plastik torbalar gibi şahıs olarak toplanabilecek atıklar.

Site üzerinde verilen ve belli periyotlar ile güncellenen bir harita yardımı ile dünya üzerinde nerede, ne kadar temizlik yapılmış, fotoğraflar ve kullanıcı isimleri ile takip edilebiliyorsunuz.

Yazı hazırlandığı sırada en çok kullanım miktarı Amerika iken, en çok girilen etiket plastik olmuş.

En aktif ülkeler ve etiketler

Kullanım

Aşağıda, bir infografik yardımı ile kullanım kısaca özetlenmiş. (Kaynak)

Uygulamayı indirip kayıt olduktan sonra, çekilen fotoğrafları bulut simgesine tıklayarak veri tabanına ekleyebiliyorsunuz.

Daha sonra fotoğrafa dair etiketleme yapılıyor. Uygulamada etiketleme çok önemli bir yer tutuyor. Çekilen fotoğrafları, ilgili kelimeler ile etiketlemek, bilgi bütünlüğü açısından gerekli görülüyor.

Yüklemeden sonra ekranda elinizi soldan sağa kaydırarak uygulama ile çektiğiniz resim galerisine ulaşabilirsiniz. Galerideki bir fotoğrafı dilerseniz silebilirsiniz de.

Ekranı sağdan sola kaydırarak da profilinize erişiyorsunuz.

Bahsedilen klüp kurma veya klübe katılma işlemlerini ise ekranı yukarı kaydırarak gerçekleştirebiliyorsunuz.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde pratik cam şişe kesme yöntemi

Görsel: Jacek Reszko
Cam şişe bir ambalaj çeşidi olarak hayatımızda önemli bir yer tutar, gerek sağlıklı olmaları ve gerekse estetik bir görünüme sahip olmaları cam şişeleri neredeyse vazgeçilmez yapmaktadır.
Peki kullandıktan sonra çöpe atmak yerine cam şişeleri başka amaçlar için kullanabilir miyiz? Bu sorunun yanıtı evet olacaktır. İnternet üzerinde eminim aydınlatma, dekorasyon, saksı vb. bir çok örnek ile karşılaşmışsınızdır. Eğer henüz böyle bir uygulama ile karşılaşmadıysanız aşağıda birkaç çalışma görebilirsiniz.Peki evde kendimiz bu şekilde düzgün bir kesme işlemini nasıl yapabiliriz. Aslında denenmiş bir çok teknik mevcut. Ortak nokta ise cam kesme kalemi ile düz bir şekilde şişe üzerinde çizik oluşturabilmek. Daha sonra çizik kısım ısıtılıyor. Isıtma işleminden sonra ise buzlu su içeren bir kaba daldırılıyor. Sonuç olarak çizik vasıtası ile oluşturulan hat boyunca şişe kırılıyor. İlk etapta oluşturulan çizgi düz olduğu için kırma işlemi de düz bir kesik sağlıyor. Cam şişe üzer…

Epoksi İle Buzdolabı İçin Magnet Yapımı

Buzdolabı şüphesiz yiyeceklerimiz için vazgeçilmez yerleden birtanesidir. Ancak çok önemli bir diğer özelliği de metal kapağıdır. Neden mi? Çünkü kullanımda olup da tamamen boş bir buzdolabı kapağı görmedim ben daha. En azından üzerinde yakınlardaki bir pizzacının, halı yıkamacının ya da bir taksi durağının telefonunun olduğu bir magnet yapıştırılmıştır. Şahsen ben severim bu tip ufak detayları. Bazı magnetlerde ise ziyaret ettiğimiz yerlerin hatıralarını yaşatmaya çalışırız.

Bir de epoksi reçine dünyası var. Çeşitli renk ve desenlere sahip objelerin veyahut kaplamaların üretilebildiği hoş bir uğraş. Burada epoksi ve sertleştirici karışımının nasıl yapıldığına ve uygulandığına değinmeyeceğim. Sadece epoksi ile buzdolabı magneti yapmak için basit bir fikir paylaşmak istiyorum.

Nereden esti derseniz, ŞOK marketten bulduğum bir silikon kurabiye kalıbı bu fikri üretmeme sebep oldu.


Üzerinde çeşitli hayvan figürlerinin olduğu çok güzel mavi renkli bir kalıp. Bütün figürler aynı yerde oldu…

Plastik değerli midir?

Görsel: rawpixel
Plastik ne ifade ediyor... Geri dönüştürmesi güzel bir amaç, ancak plastik atıkların geri dönüştürülmesi ile günlük yaşantımızda kullanabileceğimiz pratik ürünler elde edilebilir mi?

Önceki yazımda Litterati adındaki bir uygulamadan bahsetmiştim. Amacı çevre duyarlılığı oluşturarak, küresel bir topluluk oluşturmak idi. Aynı şekilde, insanları bağımsız olarak bir araya getiren, bir başka platform olan maker cities platformu da aynı konsept ama farklı bir amaca sahiptir. Bu yazıda ise yukarıdaki paragrafta kısaca değindiğim bir topluluktan bahsetmek istiyorum.

Amaç plastik kirliliğine çözüm bulmak. Yöntem ise plastik atıkları geri dönüştürmeye yarayacak araçlar dizayn ederek, tasarımları ücretsiz olarak paylaşmak. Aslında güzel bir yöntem, çünkü geri dönüşüm denilince akla koca koca tesisler geliyor. Ancak burada dizayn edilen araçlar, hem herkesin yerel olarak kolaylıkla imalatını sağlayabileceği hem de mekan olarak atölye boyutlarında kullanılabilecek türden.

Söz konu…