Ana içeriğe atla

İlginç hobiler ve instagram etiketleri


Hobi kelilmesi, TDK üzerinde, “Görev ve meslek dışında severek yapılan, dinlendirici, oyalayıcı uğraş.” olarak tanımlanıyor. Bu uğraşı, instagram üzerinde incelemeye çalışacağız.

Ama önce, kelimeye biraz yorum katıp, biraz abartılı söylersek; serbest zaman uğraşılarımız, adeta nöronlarımız arasında biriken, hormon kalıntılarını temizleme görevi yapıyor diyebiliriz.

Ya da biraz da mizah katarsak; hepimiz ekmek parası için çalışıyoruz :) Sonra da günlük hayatta birer “serebral karakter” haline geliyoruz. Dolayısı ile edindiğimiz hobiler, arda kalan yorgunluk için, mucizevi bir ilaç oluyor. (Asıl etkiyi çay yapıyor ama.)

Asıl konumuza geçmeden önce, ufak bir alıntıyı açıklamak istiyorum, önceki paragrafta geçen “serebral karakter” ifadesi Alan Watts isimli bir düşünürden gelmektedir. Youtube üzerinde ilgili videoya buradan ulaşabilirsiniz. (İngilizce). Sanırım beynin serebral korteks kısmına atıf yapıyor.

Kullanılan instagram içeriği

Bence, hobiler övülesi uğraşılardır. Hele kimi insanların, bunu bir kereye mahsus değil de daimi şekilde, kendilerini ifade biçimi olarak görmeleri benim hoşuma gidiyor. Bir sonraki aşamada, yaptıklarını sergilemek ve paylaşmak isteyen insanlar sosyal medya ortamlarına yöneliyorlar.

Aşağıda instagram üzerindeki ilginç etiketleri derlemeye çalıştım. Bazen çok ilginç gönderiler görsek de sürekli olarak, aynı konsept tekrarlanmadığı için, buradaki listeye alınmayan daha nice orjinal gönderiler var. Ayrıca moda, gezi, çizim, epoksi, origami, pratik bilgiler ya da dövme gibi popüler olduğunu tahmin ettiğim etiketleri yazmadım.

Verilen etiketlerin alternatifleri için, arama kısmında çıkan diğer linkleri kullanarak, etiketlerin türevlerini inceleyebilirsiniz.


İlginç Instagram hobi etiketleri

Resimlerin altında gönderiyi yapan kullanıcı ismini görebilirsiniz. Görselin üzerine tıklayarak da ilgili instagram sayfasına ulaşabilirsiniz. Ayrıca listedeki başlık halindeki etiketlere tıklayarak, ilgili instagram koleksyonuna ulaşabilirsiniz.

1) #bookstagram

#bookstagram etiketini edebiyathaber üzerinden buldum ve hoşuma gitti. İnsanların okudukları kitapları kullanarak paylaşımda bulundukları bir etiket. Fotoğraf, ister bir alıntı ister kitabın kapağı kullanılarak oluşturulan bir kurgu olabiliyor.

2) #toys #toystagram #toystory

Adından da anlaşılacağı üzere, bu kategoriler oyuncaklar üzerine. Kimileri sadece edindiği ya da gördüğü ilginç bir oyuncağın fotoğrafını çekerken, bazı tutkunlar bu oyuncakları belli kurguların içerisinde fotoğraflıyorlar. Şahsen ikinci akım benim daha çok ilgimi çekiyor.
Bu etiketler de aslında düzeni ifade ediyor. Birbiri ile alakalı olan cisimler, bir düzen içinde yerleştiriliyor. Daha sonra kuşbakışı fotoğraf çekerek, insanlar bakış açılarını paylaşıyorlar.
#meme için tanımı merak ederseniz, alternatif bir cevabı mesela tureng üzerinden bulabilirsiniz. #caps etiketi de benzer bir amaca sahiptir. Bir ifade biçimi aslında, verilen mesajın hızlı bir şekilde yayılması amaçlanır. Sınırlamamak şartıyla sloganlara benzetebiliriz. Çoğunda mizahi bir yön vardır. Bazen İngilizce bilgisi gerektirebilir.
Kolaj manasındadır. Çeşitli görsellerden parçalar kullanılarak, yeni bir görsel oluşturulur.
Genelde video animasyonların paylaşıldığı etiketlerdir. Özellikle #animation etiketi belki hobiden çok, profesyonel uğraşıya kaçabilir.

Burada bu etiketler ile paylaşım yapmayan, ama burada yer alması gereken bir hesabı paylaşmadan geçmek istemiyorum. Bakmaya değer: @feelwelcome
Çeşitli yerlerde insanların ortaya koydukları hayali ya da gerçek, mekanik - elektronik projelerin paylaşıldığı etiketlerdir. Bu etiketleri seçmemin nedeni, paylaşımcıların biraz da artistik kaygılarının olduğunu düşünmemdir.
Görsel üzerinde, kişilerin yüzlerini, herhangi başka bir obje ile kapatmaları ile ortaya çıkan fotoğraflardır.
Yaprakların bir şekilde düzenlenmesi ile ortaya konulan görsellerdir.
Kaynak kullanılarak yapılan çeşitli tasarımlardır.
Bilimsel kuralların veya materyal özelliklerinin öne çıkarıldığı düzeneklerdir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde pratik cam şişe kesme yöntemi

Görsel: Jacek Reszko
Cam şişe bir ambalaj çeşidi olarak hayatımızda önemli bir yer tutar, gerek sağlıklı olmaları ve gerekse estetik bir görünüme sahip olmaları cam şişeleri neredeyse vazgeçilmez yapmaktadır.
Peki kullandıktan sonra çöpe atmak yerine cam şişeleri başka amaçlar için kullanabilir miyiz? Bu sorunun yanıtı evet olacaktır. İnternet üzerinde eminim aydınlatma, dekorasyon, saksı vb. bir çok örnek ile karşılaşmışsınızdır. Eğer henüz böyle bir uygulama ile karşılaşmadıysanız aşağıda birkaç çalışma görebilirsiniz.Peki evde kendimiz bu şekilde düzgün bir kesme işlemini nasıl yapabiliriz. Aslında denenmiş bir çok teknik mevcut. Ortak nokta ise cam kesme kalemi ile düz bir şekilde şişe üzerinde çizik oluşturabilmek. Daha sonra çizik kısım ısıtılıyor. Isıtma işleminden sonra ise buzlu su içeren bir kaba daldırılıyor. Sonuç olarak çizik vasıtası ile oluşturulan hat boyunca şişe kırılıyor. İlk etapta oluşturulan çizgi düz olduğu için kırma işlemi de düz bir kesik sağlıyor. Cam şişe üzer…

Epoksi İle Buzdolabı İçin Magnet Yapımı

Buzdolabı şüphesiz yiyeceklerimiz için vazgeçilmez yerleden birtanesidir. Ancak çok önemli bir diğer özelliği de metal kapağıdır. Neden mi? Çünkü kullanımda olup da tamamen boş bir buzdolabı kapağı görmedim ben daha. En azından üzerinde yakınlardaki bir pizzacının, halı yıkamacının ya da bir taksi durağının telefonunun olduğu bir magnet yapıştırılmıştır. Şahsen ben severim bu tip ufak detayları. Bazı magnetlerde ise ziyaret ettiğimiz yerlerin hatıralarını yaşatmaya çalışırız.

Bir de epoksi reçine dünyası var. Çeşitli renk ve desenlere sahip objelerin veyahut kaplamaların üretilebildiği hoş bir uğraş. Burada epoksi ve sertleştirici karışımının nasıl yapıldığına ve uygulandığına değinmeyeceğim. Sadece epoksi ile buzdolabı magneti yapmak için basit bir fikir paylaşmak istiyorum.

Nereden esti derseniz, ŞOK marketten bulduğum bir silikon kurabiye kalıbı bu fikri üretmeme sebep oldu.


Üzerinde çeşitli hayvan figürlerinin olduğu çok güzel mavi renkli bir kalıp. Bütün figürler aynı yerde oldu…

Oyun ve gelecek hayali: Maker Cities

İnternetin gelişmesi ile birlikte birçok site ve birçok farklı yapıda sistem hayatımıza hızlı bir şekilde giriş yaptı. Grafik olarak çok farklı boyutlara gelen oyun çeşitleri ve yapılmakta olan farklı tarzda programlar, bizleri her zaman şaşırtmaya devam etti. Bu yazıda konsept olarak hoşuma giden ve dikkat çekmeyi başaran bir oyundan bahsetmek istiyorum. Yapısı diğerlerinden daha farklı olan bu "maker cities" ne? Nasıl bir oyun?
Geleceğini hayal et, paylaşWeb sitesi üzerinde oynanan ve üyelik gerektiren bu oyunda, insanlar yaşadığı ortamda gelecek nasıl olmalı üzerine birlikte düşünüp bir hayali paylaşıyorlar. Oyunun asıl amacına bakıldığında, tamamen toplumun kendi geleceğini oluşturmasına yönelik yapılmış gibi duruyor. Neden hayali derseniz, site üzerinde hakkında kısmında yazdığına göre, geleneksel analitik yaklaşımların aksine, bazen yaratıcı yaklaşımların geliştirilmesinin, düşünce kalıplarımızın aşılmasının, iyimser yaklaşımların oluşturulmasının ve harekete geçmenin e…