Ana içeriğe atla

Washi : Japon kağıdı


Gelenek denilince akla gelen toplumlardan biridir Japonya. Geçmişten günümüze taşıdıkları el yapımı ürünlerden bir tanesi de washi denilen bir kağıt türüdür. Washi, UNESCO tarafından 2014 yılında somut olmayan kültürel miras olarak kayıt edilmiş.

Washi nasıl yapılır?

Washi ifadesi, Wa (Japon) ve shi (kağıt) terimlerinin birleşiminden oluşuyor. Kağıt dutu denilen bir ağacın kabuklarından elde ediliyor. Fiberli bir yapıya sahip.

Basit olarak anlatmak gerekirse, kabuklar önce kül suyu ile birlikte kaynatılıyor. Alternatif olarak, kostik soda gibi kimyasallar kullanılsa da bunlar fiber yapıyı zayıflatıyor. Kaynatma işleminden sonra yumuşatılan malzeme, soğuk su ile yıkanılarak temizleniyor. Burada suyun soğuk olması önem arzediyor. Daha sonra dövme işlemi ile hamur haline getiriliyor. Oluşan hamur, filtre yardımı ile istenilen kalınlığa ulaşacak şekilde toplanıyor. Son olarak kabarcık oluşumunu önlemek için presleme işlemi yapılıyor. Süzme işlemi sırasında, istenilirse çeşitli desenler eklenebiliyor. Süreç hakkında fikir oluşması için, aşağıda geçen kaynaklarda, karşılaştığım bir videoya göz atabilirsiniz.

Dünya genelinde artan talebi karşılamak için geleneksel yöntemlerin yanında fabrikasyon olarak da üretimi yapılıyor. Ancak fabrikasyon, olumsuz bir etki oluşturmuyor, çünkü ortaya çıkan kağıtlar doku, dayanıklılık ve görsellik açısından beğeniliyor.

Örnek bir tabaka

Ayrıca kullanılan bitki bakımından çeşitli varyasyonlar bulunmaktadır. Kozo olarak da anılan bu kağıt dutu, Japonya'da yetişen fiberli yapıdaki en sağlam bitki. Üretim sırasında birinci ve ikinci kalite olarak sınıflandırılabiliyor.

Diğer bir tür olan Gampi ağacından elde edilen kağıtlar, sağlamlığı ile anılıyor. Bu özelliğinden dolayı arşiv gerektiren işlemlerde kullanılıyor. Ayrıca kaligrafi için kullananlar da bulunmaktadır. Gampi ağacında bulunan fiberler, parlak bir yapıda olduğu için de üretilen kağıtlar belli bir pırıltıya sahip. Haşerelerin sevmediği bir bitki olduğu için de, bu küçük canlıların saldırısına uğramıyor. İşlemesi zor olduğundan dolayı fiyatı yüksek.

Mitsumata ise Kozo ve Gampi kadar uzun değil. Yapısı daha renkli. Bu bitki kullanılırken, üretim sırasında ahşap tanecikleri ile karıştırılabiliyor. Aynı şekilde fiberin çıkarılması bu türde de zahmetli bir işlem.

Üretim sırasında Tororo isimli bir madde de kullanılıyor. Bunun amacı da, istifleme sırasında tabakaların yapışmasını önlemek. Kullanım sonrası, tabaka üzerinde herhangi bir iz bırakmıyor.

Lampe comme un escargot

Nerelerde kullanılır?

  • Washi kağıdı, yazma eserlerin yanında, ev dekorasyonunda, Japonya'nın geleneksel yana doğru kayan kapılarında ve odaların bölümlenmesi gibi yerlerde kullanılabiliyor.
  • Yarısaydam özelliği ile pencerelerde ve lambalarda tercih edilebilir.
  • Sıvılara karşı olan dayanıklılığı ile kolaj çalışmalarında kullanılabilir.
  • Sahip olduğu özel dokusu ile de baskı ve paketleme sırasında özgün bir his bırakabilir.
  • Fiberli yapısından gelen dayanıklılığı ile arşivleme işlemlerinde ve eserlerin tamir edilmesinde kullanılabilir.
El işçiliği ile yapılması zahmetli olan bu kağıtları, ülkemizde temin etmek için washi terimi yerine "Japon kağıdı" şeklinde arama yapabilirsiniz.

Kaynaklar:

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde pratik cam şişe kesme yöntemi

Görsel: Jacek Reszko
Cam şişe bir ambalaj çeşidi olarak hayatımızda önemli bir yer tutar, gerek sağlıklı olmaları ve gerekse estetik bir görünüme sahip olmaları cam şişeleri neredeyse vazgeçilmez yapmaktadır.
Peki kullandıktan sonra çöpe atmak yerine cam şişeleri başka amaçlar için kullanabilir miyiz? Bu sorunun yanıtı evet olacaktır. İnternet üzerinde eminim aydınlatma, dekorasyon, saksı vb. bir çok örnek ile karşılaşmışsınızdır. Eğer henüz böyle bir uygulama ile karşılaşmadıysanız aşağıda birkaç çalışma görebilirsiniz.Peki evde kendimiz bu şekilde düzgün bir kesme işlemini nasıl yapabiliriz. Aslında denenmiş bir çok teknik mevcut. Ortak nokta ise cam kesme kalemi ile düz bir şekilde şişe üzerinde çizik oluşturabilmek. Daha sonra çizik kısım ısıtılıyor. Isıtma işleminden sonra ise buzlu su içeren bir kaba daldırılıyor. Sonuç olarak çizik vasıtası ile oluşturulan hat boyunca şişe kırılıyor. İlk etapta oluşturulan çizgi düz olduğu için kırma işlemi de düz bir kesik sağlıyor. Cam şişe üzer…

Epoksi İle Buzdolabı İçin Magnet Yapımı

Buzdolabı şüphesiz yiyeceklerimiz için vazgeçilmez yerleden birtanesidir. Ancak çok önemli bir diğer özelliği de metal kapağıdır. Neden mi? Çünkü kullanımda olup da tamamen boş bir buzdolabı kapağı görmedim ben daha. En azından üzerinde yakınlardaki bir pizzacının, halı yıkamacının ya da bir taksi durağının telefonunun olduğu bir magnet yapıştırılmıştır. Şahsen ben severim bu tip ufak detayları. Bazı magnetlerde ise ziyaret ettiğimiz yerlerin hatıralarını yaşatmaya çalışırız.

Bir de epoksi reçine dünyası var. Çeşitli renk ve desenlere sahip objelerin veyahut kaplamaların üretilebildiği hoş bir uğraş. Burada epoksi ve sertleştirici karışımının nasıl yapıldığına ve uygulandığına değinmeyeceğim. Sadece epoksi ile buzdolabı magneti yapmak için basit bir fikir paylaşmak istiyorum.

Nereden esti derseniz, ŞOK marketten bulduğum bir silikon kurabiye kalıbı bu fikri üretmeme sebep oldu.


Üzerinde çeşitli hayvan figürlerinin olduğu çok güzel mavi renkli bir kalıp. Bütün figürler aynı yerde oldu…

Oyun ve gelecek hayali: Maker Cities

İnternetin gelişmesi ile birlikte birçok site ve birçok farklı yapıda sistem hayatımıza hızlı bir şekilde giriş yaptı. Grafik olarak çok farklı boyutlara gelen oyun çeşitleri ve yapılmakta olan farklı tarzda programlar, bizleri her zaman şaşırtmaya devam etti. Bu yazıda konsept olarak hoşuma giden ve dikkat çekmeyi başaran bir oyundan bahsetmek istiyorum. Yapısı diğerlerinden daha farklı olan bu "maker cities" ne? Nasıl bir oyun?
Geleceğini hayal et, paylaşWeb sitesi üzerinde oynanan ve üyelik gerektiren bu oyunda, insanlar yaşadığı ortamda gelecek nasıl olmalı üzerine birlikte düşünüp bir hayali paylaşıyorlar. Oyunun asıl amacına bakıldığında, tamamen toplumun kendi geleceğini oluşturmasına yönelik yapılmış gibi duruyor. Neden hayali derseniz, site üzerinde hakkında kısmında yazdığına göre, geleneksel analitik yaklaşımların aksine, bazen yaratıcı yaklaşımların geliştirilmesinin, düşünce kalıplarımızın aşılmasının, iyimser yaklaşımların oluşturulmasının ve harekete geçmenin e…