Ana içeriğe atla

Oyun ve gelecek hayali: Maker Cities


İnternetin gelişmesi ile birlikte birçok site ve birçok farklı yapıda sistem hayatımıza hızlı bir şekilde giriş yaptı. Grafik olarak çok farklı boyutlara gelen oyun çeşitleri ve yapılmakta olan farklı tarzda programlar, bizleri her zaman şaşırtmaya devam etti. Bu yazıda konsept olarak hoşuma giden ve dikkat çekmeyi başaran bir oyundan bahsetmek istiyorum. Yapısı diğerlerinden daha farklı olan bu "maker cities" ne? Nasıl bir oyun?

Geleceğini hayal et, paylaş

Web sitesi üzerinde oynanan ve üyelik gerektiren bu oyunda, insanlar yaşadığı ortamda gelecek nasıl olmalı üzerine birlikte düşünüp bir hayali paylaşıyorlar. Oyunun asıl amacına bakıldığında, tamamen toplumun kendi geleceğini oluşturmasına yönelik yapılmış gibi duruyor. Neden hayali derseniz, site üzerinde hakkında kısmında yazdığına göre, geleneksel analitik yaklaşımların aksine, bazen yaratıcı yaklaşımların geliştirilmesinin, düşünce kalıplarımızın aşılmasının, iyimser yaklaşımların oluşturulmasının ve harekete geçmenin en iyi yolunun, oyun oynamak ve eğlenmek olduğu belirtiliyor. Maker cities olarak bu platformu sağladıklarını söylüyorlar. Bu kapsamda, "maker cities" gelecek fikirlerini oluşturmayı tamamen oyunculara bırakıyor. Oyuncuların hayal gücünün genişliği ve geleceğe dair iyimser bir yapıda yaklaşım yapmaları oldukça önemli çünkü kendi geleceklerini bir bakıma kendileri planlamaktadırlar.

Bir de "maker" terimi var dikkat ederseniz. Maker hareketi diye ifade edilen bir oluşum var, dünya genelinde. Belki duymuşsunuzdur. Anladığım kadarı ile bu oyun ile, maker hareketinin gündelik hayatımızda öğrenme, beslenme, yaşama ve edinme gibi alışkanlıklarımıza, büyük çapta, nasıl etki edebileceği araştırılıyor. Zaten oyunun arkasında IFTF (Institute for the Future) isimli, ticari olmayan ve bağımsız bir araştırma grubu bulunmaktadır.
Maker Hareketi (Maker Movement), Teknoloji ile “kendin yap” kültürünün birleşmesinden oluşan, dünyada hızla yayılan bir bir akımdır. Maker Hareketi kapsamında bir kişi kendine maker diyorsa o kişi maker’dır. Yemek yapmaktan, model uçak yapmaya, elektronik devreler ve motorlar aracılığı ile yapılan bir model araçtan, 3 boyutlu yazıcılar ile basılan ve üretilen her ürün, süs eşyası, takı, oyuncak aslında maker hareketi kapsamında, maker ruhu ile yapılmış kabul edilebilir.
Kaynak: makersturkiye.com
Üyelik ücretsiz, site dili İngilizce ve sitenin adresi: http://www.makercities.net/

Oyun nasıl oynanıyor?

Maker Cities çalışmasına, aslında bir oyun demek ne kadar onu tanımlar tartışılır. Oluşum kendine oyun dediği için bu terimi kullanıyorum. Daha çok kollektif düşünceyi ön plana alan ve çok oyunculu bir yapısı var. İnsanları bulundukları şehirlerin geleceğini hayal etmeye çağırıyor. Katılımcılar gelecekte olmasını hayal ettikleri fikirleri harita üzerine kaydediyorlar. Diğer oyucular bu fikri destekleyebiliyorlar. En az iki destek alırsa bir fikir, ikinci aşama olan geliştirme kısmına geçiliyor. Fikrin sahibi olan katılımcı ve diğer oyuncular birbirlerinin düşüncelerini, eklemeler ve düzeltmeler yaparak geliştiriyorlar. 6 adet geliştirme olduktan sonra ise artık yapım aşamasına geçiliyor. Yapım derken insanlar yine nasıl yapılacağına ya da olabileceğine dair çeşitli ifade yöntemleri kullanarak paylaşım yapıyorlar. Bu ifade biçimi herhangi bir çizim, video, prototip ya da fotoğraf olabilir.

Farklı bir düşünce yapısına sahip iseniz, bir şeylerin değişmesi gerektiğini düşünüyorsanız ya da memnun olmadığınız bir şeyi dile getirmek istiyorsanız bu oyun tam size göre. Çünkü sizinle aynı düşünen biri ile karşılaşıp, şehriniz için iyi bir fikir üretebilir ya da zıt fikirli biri ile düşüncelerinizi birleştirerek ortak bir noktada buluşabilirsiniz. Bu oyunda geleceğiniz tamamen sizin elinizde.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde pratik cam şişe kesme yöntemi

Görsel: Jacek Reszko
Cam şişe bir ambalaj çeşidi olarak hayatımızda önemli bir yer tutar, gerek sağlıklı olmaları ve gerekse estetik bir görünüme sahip olmaları cam şişeleri neredeyse vazgeçilmez yapmaktadır.
Peki kullandıktan sonra çöpe atmak yerine cam şişeleri başka amaçlar için kullanabilir miyiz? Bu sorunun yanıtı evet olacaktır. İnternet üzerinde eminim aydınlatma, dekorasyon, saksı vb. bir çok örnek ile karşılaşmışsınızdır. Eğer henüz böyle bir uygulama ile karşılaşmadıysanız aşağıda birkaç çalışma görebilirsiniz.Peki evde kendimiz bu şekilde düzgün bir kesme işlemini nasıl yapabiliriz. Aslında denenmiş bir çok teknik mevcut. Ortak nokta ise cam kesme kalemi ile düz bir şekilde şişe üzerinde çizik oluşturabilmek. Daha sonra çizik kısım ısıtılıyor. Isıtma işleminden sonra ise buzlu su içeren bir kaba daldırılıyor. Sonuç olarak çizik vasıtası ile oluşturulan hat boyunca şişe kırılıyor. İlk etapta oluşturulan çizgi düz olduğu için kırma işlemi de düz bir kesik sağlıyor. Cam şişe üzer…

Epoksi İle Buzdolabı İçin Magnet Yapımı

Buzdolabı şüphesiz yiyeceklerimiz için vazgeçilmez yerleden birtanesidir. Ancak çok önemli bir diğer özelliği de metal kapağıdır. Neden mi? Çünkü kullanımda olup da tamamen boş bir buzdolabı kapağı görmedim ben daha. En azından üzerinde yakınlardaki bir pizzacının, halı yıkamacının ya da bir taksi durağının telefonunun olduğu bir magnet yapıştırılmıştır. Şahsen ben severim bu tip ufak detayları. Bazı magnetlerde ise ziyaret ettiğimiz yerlerin hatıralarını yaşatmaya çalışırız.

Bir de epoksi reçine dünyası var. Çeşitli renk ve desenlere sahip objelerin veyahut kaplamaların üretilebildiği hoş bir uğraş. Burada epoksi ve sertleştirici karışımının nasıl yapıldığına ve uygulandığına değinmeyeceğim. Sadece epoksi ile buzdolabı magneti yapmak için basit bir fikir paylaşmak istiyorum.

Nereden esti derseniz, ŞOK marketten bulduğum bir silikon kurabiye kalıbı bu fikri üretmeme sebep oldu.


Üzerinde çeşitli hayvan figürlerinin olduğu çok güzel mavi renkli bir kalıp. Bütün figürler aynı yerde oldu…