Ana içeriğe atla

Bardak Altlığı Ve Süblimasyon


Elimizdeki bardağı masa üzerine koymadan önce, genelde altına yerleştirebileceğimiz bir tabaka ararız. Bardak altlığı ister bir peçeteden, bazen bir kağıt parçasından ya da ahşap malzemeden yapılmış herhangi bir nesneden olabilir... Tabii ki seçim size kalmış, doğal görünümlü veya daha pratik bir hissiyat tercih sebebi olabilir. Hatta bu iş için çeşitli grafiklerin basıldığı metalden imal edilmiş bardak altlıkları bile bulunmaktadır. Bardak altlığı yapımı için çok çeşitli teknolojiler olsa da en çok kullanılanların arasında süblimasyon tekniği de vardır.

Süblimasyon nedir?

Süblimasyon yöntemi ile istenilen grafikler, taş, cam, metal, ahşap ve seramik gibi çeşitli yüzeylere aktarılabilir. Baskı için özel bir boya kullanılır. Bu iş için kullanılan yazıcılar ise genelde mürekkep hazneleri geniş veya bitmeyen şekilde dizayn edilirler. Tabii ki bir yazıcı eğer bu iş için ayrıldıysa bir daha normal mürekkep kullanmamak en iyisi olacaktır. Süblimasyon için hazırlanan çıktının mürekkebi gibi kağıdı da bu işe uygun olmalıdır. Normal yazıcılarda kullanılan kağıt değil de süblimasyon kağıdı kullanılmalıdır. Kağıt üzerine alınan çıktı daha sonra ısıya dayanıklı bant yardımı ile transfer yapılacak yüzeye sabitlenir. Son aşamada bir süblimasyon makinesi yardımı ile çıktı üzerindeki resim, verilen ısı marifeti ile istenilen yüzeye transfer edilir.

Bardak Altlığı Kullanımı

Daha sonra, kullanıldığı yüzeye zarar vermesin diye, bardak altlığının arka tarafını mantar ile kaplamak güzel bir fikir olabilir. Özel tasarım baskılar olabildiği gibi popüler bir içerik de yüzeye işlenebilir. Çeşitli örneklerini resimde bulabileceğiniz metal bardak altlıkları, gerek taşıdıkları grafikler ile gerekse pratik kullanımları sayesinde, ev, kafe veya bahçe masalarında dekorasyon amaçlı sıkça kullanılırlar. Masa yüzeyini içeceğin durumuna göre, sıcak veya soğuk gibi etmenlerden korumaları asıl fonksiyonları olabilir ama bununla sınırlı değil... Aynı zamanda baskı yüzeylerinde kullanılabilecek kişisel veya kurumsal ifadeler ile güçlü bir imaj ortaya konulmasında yardımcı olabilirler. Ne de olsa hepimiz her yerde bir şeyler içeriz. Hatta sohbet ortamının yegane temsilidir aldığımız her bir yudum. Pek tabi bardağı veya kupayı her yerine götürmek istediğimizde ise gözlerimiz ile yol buluruz. İşte tam o anda bardak altlığı kendini gösterir :)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde pratik cam şişe kesme yöntemi

Görsel: Jacek Reszko
Cam şişe bir ambalaj çeşidi olarak hayatımızda önemli bir yer tutar, gerek sağlıklı olmaları ve gerekse estetik bir görünüme sahip olmaları cam şişeleri neredeyse vazgeçilmez yapmaktadır.
Peki kullandıktan sonra çöpe atmak yerine cam şişeleri başka amaçlar için kullanabilir miyiz? Bu sorunun yanıtı evet olacaktır. İnternet üzerinde eminim aydınlatma, dekorasyon, saksı vb. bir çok örnek ile karşılaşmışsınızdır. Eğer henüz böyle bir uygulama ile karşılaşmadıysanız aşağıda birkaç çalışma görebilirsiniz.Peki evde kendimiz bu şekilde düzgün bir kesme işlemini nasıl yapabiliriz. Aslında denenmiş bir çok teknik mevcut. Ortak nokta ise cam kesme kalemi ile düz bir şekilde şişe üzerinde çizik oluşturabilmek. Daha sonra çizik kısım ısıtılıyor. Isıtma işleminden sonra ise buzlu su içeren bir kaba daldırılıyor. Sonuç olarak çizik vasıtası ile oluşturulan hat boyunca şişe kırılıyor. İlk etapta oluşturulan çizgi düz olduğu için kırma işlemi de düz bir kesik sağlıyor. Cam şişe üzer…

Epoksi İle Buzdolabı İçin Magnet Yapımı

Buzdolabı şüphesiz yiyeceklerimiz için vazgeçilmez yerleden birtanesidir. Ancak çok önemli bir diğer özelliği de metal kapağıdır. Neden mi? Çünkü kullanımda olup da tamamen boş bir buzdolabı kapağı görmedim ben daha. En azından üzerinde yakınlardaki bir pizzacının, halı yıkamacının ya da bir taksi durağının telefonunun olduğu bir magnet yapıştırılmıştır. Şahsen ben severim bu tip ufak detayları. Bazı magnetlerde ise ziyaret ettiğimiz yerlerin hatıralarını yaşatmaya çalışırız.

Bir de epoksi reçine dünyası var. Çeşitli renk ve desenlere sahip objelerin veyahut kaplamaların üretilebildiği hoş bir uğraş. Burada epoksi ve sertleştirici karışımının nasıl yapıldığına ve uygulandığına değinmeyeceğim. Sadece epoksi ile buzdolabı magneti yapmak için basit bir fikir paylaşmak istiyorum.

Nereden esti derseniz, ŞOK marketten bulduğum bir silikon kurabiye kalıbı bu fikri üretmeme sebep oldu.


Üzerinde çeşitli hayvan figürlerinin olduğu çok güzel mavi renkli bir kalıp. Bütün figürler aynı yerde oldu…

Oyun ve gelecek hayali: Maker Cities

İnternetin gelişmesi ile birlikte birçok site ve birçok farklı yapıda sistem hayatımıza hızlı bir şekilde giriş yaptı. Grafik olarak çok farklı boyutlara gelen oyun çeşitleri ve yapılmakta olan farklı tarzda programlar, bizleri her zaman şaşırtmaya devam etti. Bu yazıda konsept olarak hoşuma giden ve dikkat çekmeyi başaran bir oyundan bahsetmek istiyorum. Yapısı diğerlerinden daha farklı olan bu "maker cities" ne? Nasıl bir oyun?
Geleceğini hayal et, paylaşWeb sitesi üzerinde oynanan ve üyelik gerektiren bu oyunda, insanlar yaşadığı ortamda gelecek nasıl olmalı üzerine birlikte düşünüp bir hayali paylaşıyorlar. Oyunun asıl amacına bakıldığında, tamamen toplumun kendi geleceğini oluşturmasına yönelik yapılmış gibi duruyor. Neden hayali derseniz, site üzerinde hakkında kısmında yazdığına göre, geleneksel analitik yaklaşımların aksine, bazen yaratıcı yaklaşımların geliştirilmesinin, düşünce kalıplarımızın aşılmasının, iyimser yaklaşımların oluşturulmasının ve harekete geçmenin e…