Ana içeriğe atla

Kullan At Plastikler İçin Alternatif Bir Çözüm


Günümüzde yararlandığımız kullan at tipi plastik tabak ve bardak ürünleri şüphesiz pratikler. Ancak kullanım sonrası geriye kalan atıklar kolay kolay çözünmüyor. Çevreye olan negatif etkilerinin yanında bir de bu ürünleri üretmek için harcanan enerjinin de dolaylı olarak israf ediliyor olması, bize sağladıkları faydaya karşın ortaya çıkarabilecekleri çevresel sorunları düşünmemize sebep olabiliyor. Evet kullandıktan sonra çöpe atıyor olabiliriz ve hatta hasbelkader geri dönüşüm tesisine gidiyor da olabilirler, ancak bir önceki çevre kirliliği riski ve üretim için kullanılan enerjinin yanında bu defa da geri dönüşüm için bir miktar enerji gerekli olacak. Sonuç olarak tekrar plastik üretileceği için bütün risk döngüsü tekrar başlayacak. Bu arada gerekli enerjinin, ne kadar verimli ve çevre dostu olarak üretildiğini sorgulamıyoruz daha...

Şimdi tanıdık bir manzara düşünelim. Özellikle güzel günlerde sevdiğimiz şeylerden bir tanesi olan piknik yapmak olabilir. Kimimiz evde hazırlanan hamur türlerini veya salata, meze türü hafif şeyleri tercih eder ama belki de bir çoğumuzun önceliği mangal yapmaktır. Tabi kuru kuru olmaz yanında  içecek bir şeyler olmalı. Hemen sofra kurulur, çocuklar top oynamaya başlar, gençler belki kısa yürüyüşlere gider. Sofra denilince, bagajda bir de çeşitli yemek kapları bulunur. Evde günlük olarak kullandığımız tabak, bıçak, kaşık ve bardakları yanımıza almayı tercih edebileceğimiz gibi, hepimizin aşina olduğu ve sırf piknik gibi görece kısa süreli organizasyonlar için üretilen, kullan at türü plastikleri de tercih edebiliriz. Evet bu ürünler çok pratikler, ortalığı toplama angaryası, en yakın çöp tenekesine gitmek kadar kolaylaşabiliyor. İşte bir girişim fikri burada başlıyor: Yenilebilir kaplar!


Yenilebilir Kaplar

Şimdi mangaldan aldığımız köfteleri güzelce herkesin tabağına pay ettiğimizi düşünün. Afiyet olsun. Tabi illa ki mangal değil, bu tip kullan at plastiklerin kullanılabildiği herhangi bir durumu düşünebiliriz. Fakat yemeğin sonunda, herkesin tabaklarını da yediğini hayal etsek garip olur du değil mi? Ama böyle bir çözüm var. Yenilebilir kullan at ürünlerin geliştirilmesi uzun zamandır çeşitli girişimler sayesinde hayat bulmuş durumda. Mantık basit, en doğal ihtiyacımız olan beslenme işleminin ardından, arkamızda herhangi bir şey bırakmamak. Bir nevi Tazmanya canavarı gibi!? Yemeseniz de en azından doğada çok daha kolay çözünen maddelerden üretilmelerini sağlamak.

Yenilebilir kapların çok çeşitli versiyonları mevcut, genel olarak,
  • Ekmek içinde çorba ikramı.
  • Bisküvi tarzı kaplar
  • Meyvelerin içi oyularak servis yapılması
şeklinde düşünülebilinir.

Buğday Kepeğinden Tabak Yapımı

Burada belki de en dikkat çeken buğday kepeğinden yenilebilir bir tabak yapmak. Polonya merkezli Biotrem isimli bir firma buğday kepeğini çeşitli işlemlerden geçirerek masaüstü kullanılan setlere dönüştürüyor. Sıcak ve soğuk yemeklerin servis edilebilmesine imkan tanındığı gibi klasik ve mikrodalga fırınlarda da kullanım imkanı sunuluyor. Dileyenler link üzerinden inceleyebilirler. Yazı için kullanılan görsel de bu firmanın web sitesinden temin edilmiştir.


Yer Miyiz Biz?

Mangaldan başladık oradan devam edelim yine. Aslında bu fikri bazen farkında olmasak da uyguluyoruz. Mesela bazı toplu yiyecek ikramlarında, mangalın başında direk ekmeğinizle beklersiniz, sıranız gelince tabak ihtiyacı duymadan, köfteleri ekmeğin arasına kıstırırlar. En doğal hali budur, özellikle bizim gibi ekmeği seven toplumlarda.

Diğer yandan piknik gibi ortamlarda ya da tabağın bir yerlere değdiği durumlarda, insanların yemeğini bitirdikten sonra tabaklarını yemesi pek olası gözükmüyor, çünkü etrafına toz veya kir bulaşmış olacaktır. Belki çeşitli aromalarda, mesela mangal partileri için kekikli ya da soslu yenebilir bir tabak olsa ya da kullanılan çatal bıçaklar bir sonraki mangal için çıra görevi görse yine alternatif bir çözüm olabilir. 

İlla ki bu tabakları yiyecez diye bir kaide yok tabii ki. Yemesek de olur, önemli olan bu tip ürünlerin doğada plastiğe nazaran çok daha kolay ve çabuk çözünebiliyor oması.

Mutlaka başka yerlerde başka şekillerde kullanım olanağı olabilir böyle güzel fikirlerin. Her ne olursa olsun çevre duyarlılığı, yenilebilir tabakları hem güzel hem de ilginç kılıyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde pratik cam şişe kesme yöntemi

Görsel: Jacek Reszko
Cam şişe bir ambalaj çeşidi olarak hayatımızda önemli bir yer tutar, gerek sağlıklı olmaları ve gerekse estetik bir görünüme sahip olmaları cam şişeleri neredeyse vazgeçilmez yapmaktadır.
Peki kullandıktan sonra çöpe atmak yerine cam şişeleri başka amaçlar için kullanabilir miyiz? Bu sorunun yanıtı evet olacaktır. İnternet üzerinde eminim aydınlatma, dekorasyon, saksı vb. bir çok örnek ile karşılaşmışsınızdır. Eğer henüz böyle bir uygulama ile karşılaşmadıysanız aşağıda birkaç çalışma görebilirsiniz.Peki evde kendimiz bu şekilde düzgün bir kesme işlemini nasıl yapabiliriz. Aslında denenmiş bir çok teknik mevcut. Ortak nokta ise cam kesme kalemi ile düz bir şekilde şişe üzerinde çizik oluşturabilmek. Daha sonra çizik kısım ısıtılıyor. Isıtma işleminden sonra ise buzlu su içeren bir kaba daldırılıyor. Sonuç olarak çizik vasıtası ile oluşturulan hat boyunca şişe kırılıyor. İlk etapta oluşturulan çizgi düz olduğu için kırma işlemi de düz bir kesik sağlıyor. Cam şişe üzer…

Epoksi İle Buzdolabı İçin Magnet Yapımı

Buzdolabı şüphesiz yiyeceklerimiz için vazgeçilmez yerleden birtanesidir. Ancak çok önemli bir diğer özelliği de metal kapağıdır. Neden mi? Çünkü kullanımda olup da tamamen boş bir buzdolabı kapağı görmedim ben daha. En azından üzerinde yakınlardaki bir pizzacının, halı yıkamacının ya da bir taksi durağının telefonunun olduğu bir magnet yapıştırılmıştır. Şahsen ben severim bu tip ufak detayları. Bazı magnetlerde ise ziyaret ettiğimiz yerlerin hatıralarını yaşatmaya çalışırız.

Bir de epoksi reçine dünyası var. Çeşitli renk ve desenlere sahip objelerin veyahut kaplamaların üretilebildiği hoş bir uğraş. Burada epoksi ve sertleştirici karışımının nasıl yapıldığına ve uygulandığına değinmeyeceğim. Sadece epoksi ile buzdolabı magneti yapmak için basit bir fikir paylaşmak istiyorum.

Nereden esti derseniz, ŞOK marketten bulduğum bir silikon kurabiye kalıbı bu fikri üretmeme sebep oldu.


Üzerinde çeşitli hayvan figürlerinin olduğu çok güzel mavi renkli bir kalıp. Bütün figürler aynı yerde oldu…

Oyun ve gelecek hayali: Maker Cities

İnternetin gelişmesi ile birlikte birçok site ve birçok farklı yapıda sistem hayatımıza hızlı bir şekilde giriş yaptı. Grafik olarak çok farklı boyutlara gelen oyun çeşitleri ve yapılmakta olan farklı tarzda programlar, bizleri her zaman şaşırtmaya devam etti. Bu yazıda konsept olarak hoşuma giden ve dikkat çekmeyi başaran bir oyundan bahsetmek istiyorum. Yapısı diğerlerinden daha farklı olan bu "maker cities" ne? Nasıl bir oyun?
Geleceğini hayal et, paylaşWeb sitesi üzerinde oynanan ve üyelik gerektiren bu oyunda, insanlar yaşadığı ortamda gelecek nasıl olmalı üzerine birlikte düşünüp bir hayali paylaşıyorlar. Oyunun asıl amacına bakıldığında, tamamen toplumun kendi geleceğini oluşturmasına yönelik yapılmış gibi duruyor. Neden hayali derseniz, site üzerinde hakkında kısmında yazdığına göre, geleneksel analitik yaklaşımların aksine, bazen yaratıcı yaklaşımların geliştirilmesinin, düşünce kalıplarımızın aşılmasının, iyimser yaklaşımların oluşturulmasının ve harekete geçmenin e…