Ana içeriğe atla

Epoksi İle Buzdolabı İçin Magnet Yapımı


Buzdolabı şüphesiz yiyeceklerimiz için vazgeçilmez yerleden birtanesidir. Ancak çok önemli bir diğer özelliği de metal kapağıdır. Neden mi? Çünkü kullanımda olup da tamamen boş bir buzdolabı kapağı görmedim ben daha. En azından üzerinde yakınlardaki bir pizzacının, halı yıkamacının ya da bir taksi durağının telefonunun olduğu bir magnet yapıştırılmıştır. Şahsen ben severim bu tip ufak detayları. Bazı magnetlerde ise ziyaret ettiğimiz yerlerin hatıralarını yaşatmaya çalışırız.

Bir de epoksi reçine dünyası var. Çeşitli renk ve desenlere sahip objelerin veyahut kaplamaların üretilebildiği hoş bir uğraş. Burada epoksi ve sertleştirici karışımının nasıl yapıldığına ve uygulandığına değinmeyeceğim. Sadece epoksi ile buzdolabı magneti yapmak için basit bir fikir paylaşmak istiyorum.

Nereden esti derseniz, ŞOK marketten bulduğum bir silikon kurabiye kalıbı bu fikri üretmeme sebep oldu.


Üzerinde çeşitli hayvan figürlerinin olduğu çok güzel mavi renkli bir kalıp. Bütün figürler aynı yerde olduğu için bolca hazırlanan bir epoksi karışımı ile seri üretim yapılabilir.


Daha önceden edindiğim ARC Marin marka şeffaf epoksi ve sertleştirici setini kullandım. Piyasada çok çeşitli markalar bulunmakta, genelde şeffaflık kalitesi tartışılıyor. Ben başka bir marka denemediğim için herhangi bir karşılaştırma yapamam. Ancak dikkat edilmesi gereken, karışımın hangi oranlarda yapılacağı, karışımın kalıba dökülmesinden sonra kabarcıkların bertaraf edilmesi ve kuruma süresi. Oran ve kuruma süresi markanın kullanma klavuzunda açıkça belirtiliyor. Benim durumumda 4 birim reçine ve 1 birim sertleştirici şeklinde verilmişti. Kuruma süresi ise genelde 12-24 saat arası dokunma kuruluğu belirtiliyor. Tam kuruma ise daha uzun zaman alabilir.


Çeşitli hobiler ile uğraşanlar bilir, bu tip işlerde acele etmemek ve biraz deney yapmak gerekir. Sonuçta hedefimiz keyif almak. Adı üstünde hobi... Deneme yanılma, hobi sürecinin en tabi bileşenidir.

Bu kurabiye kalıbı ile elde ettiğim çeşitli figürler aşağıda. Şeffaf değil de renkli yapmak isterseniz karışım sırasında biraz boya karıştırabilirsiniz. Mesela akrilik boya olabilir. Ya da kurumadan sonra figürün üstünü boyayabilirsiniz.


Benim amacım magnet yapmak olduğu için, yine elimde bulunan mıknatıslardan birini, figürün arkasına yapıştırmak için kullandım. Ve figür olarak tavşanı seçtim. Diğer ürettiklerim, kalıp üzerinde yarı seviyeye kadar dolum yaptığım için biraz ince oldular. Tavşan ise elle tutulabilecek bir kalınlığa sahipti.


Renk olarak ise kırmızı rengi seçtim, çünkü buzdolabımız beyaz. Dikkat çeker diye hesap ediyorum.


Kullandığım boya akrilik boyadır. Fırça darbelerinin belli olmasını istemiyorsanız, boyayı kalın bir tabaka halinde ve bir kaç kat olacak şekilde uygulayabilirsiniz. Bir de tercih meselesi ancak tavsiyem boya kuruduktan sonra üzerine koruyucu vernik sürün. Herhangi bir çeşit olabilir. Su bazlı olursa uygulaması kolay olur. Maksat boya kalkmasını önlemek. Benim elimde Polisan marka anti-aging diye tabir edilen ve ahşaplara uygulanan su bazlı bir vernik vardı, onu kullandım. 


Garanti olsun diye fırça ile boya ve verniği uyguladıktan sonra herbir uygulama için bir gün kurumasını bekledim.


Mıknatısı yapıştırmak için ise her hobicinin favori aletlerinden bir tanesi olan silikon tabancasını kullandım.


İşte buzdolabı magnetinin önden görünüşü...


Ve yerinde...Umarım farklı fikirler için ilham kaynağı olmuştur.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde pratik cam şişe kesme yöntemi

Görsel: Jacek Reszko
Cam şişe bir ambalaj çeşidi olarak hayatımızda önemli bir yer tutar, gerek sağlıklı olmaları ve gerekse estetik bir görünüme sahip olmaları cam şişeleri neredeyse vazgeçilmez yapmaktadır.
Peki kullandıktan sonra çöpe atmak yerine cam şişeleri başka amaçlar için kullanabilir miyiz? Bu sorunun yanıtı evet olacaktır. İnternet üzerinde eminim aydınlatma, dekorasyon, saksı vb. bir çok örnek ile karşılaşmışsınızdır. Eğer henüz böyle bir uygulama ile karşılaşmadıysanız aşağıda birkaç çalışma görebilirsiniz.Peki evde kendimiz bu şekilde düzgün bir kesme işlemini nasıl yapabiliriz. Aslında denenmiş bir çok teknik mevcut. Ortak nokta ise cam kesme kalemi ile düz bir şekilde şişe üzerinde çizik oluşturabilmek. Daha sonra çizik kısım ısıtılıyor. Isıtma işleminden sonra ise buzlu su içeren bir kaba daldırılıyor. Sonuç olarak çizik vasıtası ile oluşturulan hat boyunca şişe kırılıyor. İlk etapta oluşturulan çizgi düz olduğu için kırma işlemi de düz bir kesik sağlıyor. Cam şişe üzer…

Bardak Altlığı Ve Süblimasyon

Elimizdeki bardağı masa üzerine koymadan önce, genelde altına yerleştirebileceğimiz bir tabaka ararız. Bardak altlığı ister bir peçeteden, bazen bir kağıt parçasından ya da ahşap malzemeden yapılmış herhangi bir nesneden olabilir... Tabii ki seçim size kalmış, doğal görünümlü veya daha pratik bir hissiyat tercih sebebi olabilir. Hatta bu iş için çeşitli grafiklerin basıldığı metalden imal edilmiş bardak altlıkları bile bulunmaktadır. Bardak altlığı yapımı için çok çeşitli teknolojiler olsa da en çok kullanılanların arasında süblimasyon tekniği de vardır.
Süblimasyon nedir?Süblimasyon yöntemi ile istenilen grafikler, taş, cam, metal, ahşap ve seramik gibi çeşitli yüzeylere aktarılabilir. Baskı için özel bir boya kullanılır. Bu iş için kullanılan yazıcılar ise genelde mürekkep hazneleri geniş veya bitmeyen şekilde dizayn edilirler. Tabii ki bir yazıcı eğer bu iş için ayrıldıysa bir daha normal mürekkep kullanmamak en iyisi olacaktır. Süblimasyon için hazırlanan çıktının mürekkebi gibi ka…