Ana içeriğe atla

Kendin Yap Duvar Süsü


Duvarlarımızı genellikle göze hitap eden ayrıntılar ile süsleriz. Bir duvar süsü, asıldığı yerin belki de anlamını değiştirir. Çoğu zaman bir tablo tercih edilse de duvar süsleri, hele ki kendi elimizle yapılmış olanı, her zaman için ayrı bir yere sahiptir.

Bu yazıda nasıl basit bir duvar süsü yapılır sorusuna verdiğim kişisel bir cevabı paylaşacağım. Bu arada illa ki duvar değil uygun olduğu yerde kapı süsü şeklinde de kullanılabilir.

Dolap arkalığı

Yapıma başlamadan önce ilk yaptığım marangozlardan dolap arkalığı diye tabir edilen ince sunta toplamak oldu. Rica ederseniz artık malzemelerden veriyorlar. Nezaketen bir çay parası bırakabilirsiniz. Benim aldığım arkalık 3mm kalınlığa sahipti. 

Epoksi balık figürü

İkinci önemli ayrıntı, tablodaki balık figürü. Kendinize ait çeşitli yöntemler ya da maketler illaki vardır. Burada benim kullandığım balık figürü epoksi reçine ile elde edilmiştir. Bu çeşit figürleri silikon kurabiye kalıpları yardımı ile elde ediyorum. Daha detaylı görseller için "Epoksi İle Buzdolabı İçin Magnet Yapımı" adlı yazıya bakabilirsiniz. 

Duvar süsü

Şimdi burada tekrar genel tabloya göz atarsak, kurgunun deniz dibinde yüzen kırmızı bir balık olduğu aşikar... Yukarıda şeffaf olan balığımıza, kırmızı akrilik boya ile düz bir renk verebiliriz. Ben tercih olarak boyaya su katmadan uyguladım. Sonuçta kalın boya katmanlarından dolayı oluşan bir doku elde ettim. Her ne kadar balığın pulları gibi olmasa da yine de idare eder :)

Fırçalar ve akrilik boyalar

Boya ile ilgili ikinci bir ayrıntı suyun dalgalı olması. Mavi rengin tablodaki gibi dalgalı bir arka plan oluşturması için, sünger fırça diye tabir edilen bir fırça kullandım. Üst resimde kırmızı ve mavi boyaların önünde duran sarı renkli fırça sünger fırçadır. Mavi akrilik boyayı yayvan bir kap içerisinde hafif sulandırdım. Daha sonra sünger fırçanın tabanını boyaya batırıp tablo zeminine dalgalı şekilde uyguladım. 

Tablo arka göünüm

Sünger fırçayı sürtme şeklinde değil de dokundurma çekme şeklinde uygularsak bu sefer de noktalı bir yüzey görünümü elde ederiz. Tablonun arka tarafını bu şekilde boyadım. Hazır yeri gelmişken belirtmem de fayda var. Eğer aldığınız dolap arkalığı ilk resimdeki gibi ön ve arka tarafı kahverengi ise muhtemelen bir kaplaması yoktur. Bu durumda boya uygulamalarından önce beyaz renk bir boya ile astar yapılabilir. Benim elime geçen arkalık da ön ve arka kısımlar mat ve pürüzlü beyaz bir malzeme ile kaplı idi. 

Bijuteri malzemeleri

Balığı tablo üzerinde sabitlemek için çift taraflı montaj bandı kullandım. Şimdi balığın yeri belli olduğuna göre etrafına yerleştireceğimiz çeşitli dekorlara geçebiliriz. Çeşitli renklerde, hafif ve ufak boyda olmalarından dolayı bu iş için bujiteri malzemelerini tercih ettim. Bir kaç deniz yıldızı, diğer yüzen balıkları temsil etmesi için biraz elips boncuk gayet sade ve anlamlı bir dekor oluşturdu. Bu malzemeleri sabitlemek için kuvvetli yapıştırıcıdan ya da nam-ı diğer "Japon Yapıştırıcısı" ndan faydalandım.

Yapıştırılmış bijuteri malzemeleri

Sırada bir güzel detay daha var. Balığın ağzından çıkan su kabarcıkları. Bu iş için mükemmel bir bijuteri malzemesi olan zincir halkalarından faydalanabiliriz. Bunları yapıştırmak için yine kuvvetli yapıştırıcı en verimli seçenek... Hem noktasal uygulayabiliyoruz hem de çabucak kuruyor. Ancak halkaları yapıştırdıktan sonra kuvvetli yapıştırıcı iz bırakabilir, bu da görünümü kötü yönde etkileyebilir, ki benim uygulamam sırasında öyle oldu. Beyaz lekeler oluştu. Ben de üzerlerine çok hafif uhu sürerek sarı sim serpiştirdim. Böylelikle hem lekelerin üzeri kapandı hem de hava kabarcıkları ön plana çıkmış oldu.

Sarı sim
Hava kabarcıkları

Son olarak tablonun kenarlarına birer dondurma çubuğu eklenerek biraz daha sınırlandırılmış görünüm kazandırılabilir.

Tablo kenarları

Umarım bu yazı, farklı fikirler için bir ilham kaynağı olmuştur. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde pratik cam şişe kesme yöntemi

Görsel: Jacek Reszko
Cam şişe bir ambalaj çeşidi olarak hayatımızda önemli bir yer tutar, gerek sağlıklı olmaları ve gerekse estetik bir görünüme sahip olmaları cam şişeleri neredeyse vazgeçilmez yapmaktadır.
Peki kullandıktan sonra çöpe atmak yerine cam şişeleri başka amaçlar için kullanabilir miyiz? Bu sorunun yanıtı evet olacaktır. İnternet üzerinde eminim aydınlatma, dekorasyon, saksı vb. bir çok örnek ile karşılaşmışsınızdır. Eğer henüz böyle bir uygulama ile karşılaşmadıysanız aşağıda birkaç çalışma görebilirsiniz.Peki evde kendimiz bu şekilde düzgün bir kesme işlemini nasıl yapabiliriz. Aslında denenmiş bir çok teknik mevcut. Ortak nokta ise cam kesme kalemi ile düz bir şekilde şişe üzerinde çizik oluşturabilmek. Daha sonra çizik kısım ısıtılıyor. Isıtma işleminden sonra ise buzlu su içeren bir kaba daldırılıyor. Sonuç olarak çizik vasıtası ile oluşturulan hat boyunca şişe kırılıyor. İlk etapta oluşturulan çizgi düz olduğu için kırma işlemi de düz bir kesik sağlıyor. Cam şişe üzer…

Epoksi İle Buzdolabı İçin Magnet Yapımı

Buzdolabı şüphesiz yiyeceklerimiz için vazgeçilmez yerleden birtanesidir. Ancak çok önemli bir diğer özelliği de metal kapağıdır. Neden mi? Çünkü kullanımda olup da tamamen boş bir buzdolabı kapağı görmedim ben daha. En azından üzerinde yakınlardaki bir pizzacının, halı yıkamacının ya da bir taksi durağının telefonunun olduğu bir magnet yapıştırılmıştır. Şahsen ben severim bu tip ufak detayları. Bazı magnetlerde ise ziyaret ettiğimiz yerlerin hatıralarını yaşatmaya çalışırız.

Bir de epoksi reçine dünyası var. Çeşitli renk ve desenlere sahip objelerin veyahut kaplamaların üretilebildiği hoş bir uğraş. Burada epoksi ve sertleştirici karışımının nasıl yapıldığına ve uygulandığına değinmeyeceğim. Sadece epoksi ile buzdolabı magneti yapmak için basit bir fikir paylaşmak istiyorum.

Nereden esti derseniz, ŞOK marketten bulduğum bir silikon kurabiye kalıbı bu fikri üretmeme sebep oldu.


Üzerinde çeşitli hayvan figürlerinin olduğu çok güzel mavi renkli bir kalıp. Bütün figürler aynı yerde oldu…

Oyun ve gelecek hayali: Maker Cities

İnternetin gelişmesi ile birlikte birçok site ve birçok farklı yapıda sistem hayatımıza hızlı bir şekilde giriş yaptı. Grafik olarak çok farklı boyutlara gelen oyun çeşitleri ve yapılmakta olan farklı tarzda programlar, bizleri her zaman şaşırtmaya devam etti. Bu yazıda konsept olarak hoşuma giden ve dikkat çekmeyi başaran bir oyundan bahsetmek istiyorum. Yapısı diğerlerinden daha farklı olan bu "maker cities" ne? Nasıl bir oyun?
Geleceğini hayal et, paylaşWeb sitesi üzerinde oynanan ve üyelik gerektiren bu oyunda, insanlar yaşadığı ortamda gelecek nasıl olmalı üzerine birlikte düşünüp bir hayali paylaşıyorlar. Oyunun asıl amacına bakıldığında, tamamen toplumun kendi geleceğini oluşturmasına yönelik yapılmış gibi duruyor. Neden hayali derseniz, site üzerinde hakkında kısmında yazdığına göre, geleneksel analitik yaklaşımların aksine, bazen yaratıcı yaklaşımların geliştirilmesinin, düşünce kalıplarımızın aşılmasının, iyimser yaklaşımların oluşturulmasının ve harekete geçmenin e…